Nowe systemy mocujące dla płaskich kolektorów słonecznych
Od kwietnia br. w ofercie dostępne są nowe systemy mocujące dla płaskich kolektorów słonecznych. Zastępują one wcześniejsze uchwyty uniwersalne, korekcyjne oraz konstrukcje dla dachów i elewacji. Bez zmian pozostają okucia budowlane do montażu kolektorów słonecznych w połaci dachu. Nowe systemy mocowania kolektorów słonecznych wnoszą szereg korzyści istotnych dla ich montażu oraz użytkowania.
Wykorzystanie nowych systemów mocowania jest możliwe z kolektorami płaskimi produkowanymi od kwietnia br., posiadającymi boczne profile montażowe. W przypadku kolektorów płaskich z wcześniejszej oferty „Technika solarna 2015”, w razie braku dostępności oferowanych wcześniej uchwytów i konstrukcji, możliwe jest zastosowanie nowych systemów mocowania w połączeniu ze specjalnymi zestawami adaptacyjnymi (nr kat. 21.12.04).
„NOWY” KOLEKTOR + NOWE MOCOWANIE
„STARY” KOLEKTOR + NOWE MOCOWANIE
Szerszy zakres możliwości montażu
Kształtowniki wzdłużne (belki poziome) są mocowane do konstrukcji dachu za pomocą haków montażowych H430 lub śrub dwugwintowych S200. W dotychczasowych rozwiązaniach kształtowniki (belki poziome) należało rozstawić w ustalonym odstępie. Nowe systemy mocowania zapewniają znaczną tolerancję dla rozstawu kształtowników wzdłużnych: od 1500 do 1800 mm . Górny chwytak dociska boczny profil montażowy kolektora słoneczny w wymaganym miejscu. Daje to szerokie możliwości dopasowania rozstawu kształtowników do elementów konstrukcyjnych dachu.
Odporność na trudne warunki atmosferyczne
Nowe systemy mocowania kolektorów płaskich są wykonane w całości z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Elementy konstrukcyjne i mocujące wykonano ze stopów aluminium i stali nierdzewnej, nie jest wymagany wybór rodzaju wykonania elementów ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej itp..
Skrócenie czasu prac montażowych
Systemy mocujące dostarczane są już w stanie wstępnie złożonym, co zmniejsza ryzyko zagubienia drobnych elementów montażowych i popełnienia błędów montażowych. Prace montażowe zostają ułatwione, a czas ich trwania skrócony do minimum. Zalety wstępnego złożenia mocowań są szczególnie istotne w przypadku uchwytów korekcyjnych czy też konstrukcji na dach płaski lub elewację, gdzie występuje większa liczba elementów składowych.
Uniwersalność rozwiązania
Podstawę uchwytów mocujących stanowią kształtowniki wzdłużne, wyposażone zależnie od potrzeb w haki montażowe H430 lub śruby dwugwintowe S200. Haki montażowe H430 służą do zamocowania uchwytów na łatach dachowych. Ich długość jest dostosowana do większości stosowanych na rynku dachówek. Dodatkowo haki posiadają możliwość regulacji wysokości, co powala na dokładne dopasowanie do kształtu dachówki. Śruby dwugwintowe S200 o długości 200 mm można z kolei stosować do mocowania uchwytów do krokwi dachowych lub innych elementów konstrukcyjnych. Mogą być stosowane np. na dachu z pokryciami bitumicznymi, blaszanymi itp.
Estetyka i funkcjonalność
Nowe systemy mocujące cechują się wygodą montażu i estetyką. Wszelkie elementy łączące są dokładnie dopasowane zapewniając stabilność połączeń. Dolne chwytaki wsuwane w kształtownik wzdłużny podtrzymują kolektor słoneczny i zabezpieczają go przed wysunięciem. Są wykonane z profilu aluminiowego i i w przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania nie są widoczne od frontu kolektora słonecznego, co zwiększa estetykę wykonania baterii kolektorów słonecznych.
Aktualna oferta nowych systemów mocowania
Nowe systemy mocujące kolektorów słonecznych są dostępne dla kolektorów aktualnie produkowanych. W przypadku kolektorów z oferty katalogowej „Technika solarna 2015” dostępne są zestawy adaptacyjne. Szczegółowa informacja handlowa znajduje się załączonym wykazie systemów mocowania – wycofanych ze sprzedaży oraz nowych wprowadzonych do oferty 2016.